Batıkent Meydan AVM İçi, Zemin kat No:41 Yenimahalle/ANKARA

Bağlıca implant tedavisi şu anda, diğer tüm diş tedavi seçeneklerine oranla yüksek başarı oranına ve dayanıklılığa sahiptir. Bir dental implant doğal dişinizin yerini tutar ve aynı işi görür.

İmplantta Tedavi Süresi Ne Kadardır?

Her şeyin yolunda gittiği yeni yaklaşımlarda implantın uygulanması ve üzerine yapılacak olan protezin yüklemesi 1 hafta içerisinde bitirilebilmektedir. Ancak, standart prosedürde implant uygulaması sonrası 2-3 ay arasında osseointegrasyon adını verdiğimiz, implant ile kemiğin kaynaşması süresi beklenmektedir. Eğer, implant tedavisi sırasında açık veya kapalı sinüs uygulaması greftleme veya kemik üzerinde uygulamalar yapılmışsa bu süre altı aya kadar çıkmaktadır.

Çene Kemiğinin Yeterli Olmadığı Durumlarda İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böyle durumlarda iki aşamalı tedavi önerilir. Birinci aşamada eksik olan kemiğin tamamlanması için greft ve membran uygulamaları yapılır. Uygulanan kemik tozlarıyla yeterli kemik sağlanmış olur.

İkinci aşamada ise yeterli hale gelen kemiğe implant uygulanır. Bu iki aşama arasında ortalama üç ile altı ay bekleme süresi vardır. Bu süre içerisinde ihtiyacımız olan kemik oluşur.

İmplantın Kalitelisi Olur Mu? İmplantın Markası Önemli Mi?

İmplantın markası olur. Çünkü marka, aslında bir garanti gibidir. Eğer bahsettiğimiz marka 50 yıllık markaysa, yani 50 yıldır implant üreten bir markaysa o zaman onların 40-50 yıllık ARGE (araştırma-geliştirme) çalışmaları da var demektir. Doğal olarak 40-50 yıl önce yapmış oldukları implanttan bugüne kadar olan bütün süreçlerin sonuçlarını elde ettikleri için o implantlar güvenilir mi, veya bu süreçte yaşanan olumsuzluklar yeni üretilen teknolojiyle yeni üretilen uygulamalarla iyileştirilmiş mi, bunları biliyoruz. Fakat; daha ilk defa implant üreten bir markaysa kötüdür ya da iyidir diyemeyiz. Yerli implantla yabancı implant arasındaki avantaj ve dezavantajlar buradan gelmektedir. Yerli implantların üretim tarihleri çok yeni oldukları için 3-5-10-20 yıllık takipleri yapılamadığından tereddütle yaklaşıyoruz.

Diş Çekimi Sonrası İmplant Yapılabilir Mi?

Diş çekimi sırasında eğer herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmadıysa diş çekiminin hemen sonrasında implant hemen uygulanabilir. Eğer, çekim sırasında komplikasyon gelişmişse, kök ucunda enfeksiyon veya diş kökünde lezyonun eliminasyonu gibi iyileşme sürecine ihtiyaç varsa iki hafta ile üç ay arasında değişen sürelerde diş çekimi sonrası kemik iyileşmesi beklenmelidir. Bu sürenin sonunda implant yapılabilir. Diş çekimi sonrası implant uygulamalarında sıklıkla greftleme adını verdiğimiz kemik tozlarından destek alınabilir.

İmplant Üstü Protezler Uygulandıktan Sonra Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Normal diş fırçamızın yanında artık ikinci bir fırça olarak arayüz diş fırçasını kullanmalıyız. Buna ek olarak diş ipleri, köprü altı temizleyiciler, ağız çalkalama suları günlük olarak kullanılmalıdır. Bunların yanında güncel olarak geliştirilen ve ağız duşu adı verilen, dişlerin ve protezlerin arasına su ve hava püskürterek ulaşılamayan bölgeleri temizlemeye yarayan, bu diş temizleme ürününün kullanımını öneriyoruz.

İmplant Tedavisi Her Zaman Başarılı Sonuç Verir Mi?

Kemik gelişimini tamamlamış, sağlıklı her bireyde implant uygulanabilir. Bununla birlikte İmplant tedavisi her zaman başarılı sonuçlar vermeyebilir. Başarısızlığın en önemli sebepleri sistemik hastalıkların mevcudiyeti, buna örnek olarak şeker hastalığını verebiliriz, zeka geriliği, sendromik hastalıkların mevcudiyeti, D vitamini eksikliği, aşırı sigara tüketimi, düzenli olarak kullandığı ilaçların olup olmaması, diş eti hastalıkları, bazı ilaçların düzenli kullanımı, kemiğin hacmi ve kalitesi tedaviye etki etmektedir.

Bunların dışında operasyon sırasında sterilizasyonun kesintiye uğramaması gerekmemektedir. Aynı şekilde cerrahi işlem sonrası ağız bakımının çok iyi olması gerekir. Antibiyotik profilaksisi yapılması implantın başarısını artırır.

 

Son Güncelleme Tarihi : 9 Haziran 2023

Sohbete Başla
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button