Diş Eti Estetiği Batıkent

Gingivektomi / Gingivoplasti olarak da bilinen dişeti şekillendirilmesi Estetik Diş hekimliğinin ilk basamaklarındandır.

Diş etleri tansiyon problemleri veya böbrek rahatsızlıklarının habercisi olabilir. Eğer bireyde bu tür bir sağlık problemi yok ise diş etleri 1 saatlik bir seans içerisinde ağrısız ve acısız olarak kısaltılabilmekte ve yeniden şekillendirilebilmektedir.

“Gummy Smile” nedir?

Gummy Smile kişi gülümserken diş etlerinin normalden fazla görünmesidir. Hipertansiyon, böbrek rahatsızlıkları, hamilelik süreci, bazı ilaçların uzun süre kullanılması gibi dönemlerde de görülen kabarık diş etleri genetik olarak da miras kalmış olabilir. Özellikle ön dişlerde ciddi estetik problemlere yol açar, kişinin gülümserken kendine duyduğu güven duygusunu zayıflatır.

Diş eti şekillendirilmesi (Gingivektomi/ Gingivoplasti) Nedir?

Gingivektomi tıp literatüründe diş etinin kesilmesi veya çeşitli metotlarla kısaltılması anlamına gelmektedir. Sıklıkla diş etlerinin fazla kısımlarının kesilmesi şeklinde uygulanır. Ancak günümüz teknolojisi ile artık gingivektomi operasyonları lazerler ile yapılabilmektedir. Her iki metot ile de hasta herhangi bir ağrı yada sızı duymaz iken lazerle yapılan gingivektomi işleminde iyileşme süreci biraz daha hızlı olmaktadır.

Gingivektomi, kısa kron boyuna sahip dişlerin boylarının uzatılması, dişeti simetrisinin sağlanması istendiği durumlarda da sıklıkla uygulanan bir yöntemdir.

Diş eti estetiği nasıl yapılır?

Diş eti şekillendirilmesi yapılmadan önce dişler üzerindeki tüm artıkların, diş taşlarının ve tartarın temizlenmiş olması gerekmektedir. Uygun lokal anestezi tekniği ile dişleriniz uyuşturulur. Yeterli hissizlik sağlandıktan sonra neşter veya lazer cihazı ile diş etinizin fazla kısımları kesilerek uzaklaştırılacak ve diş etlerinin yeniden şekillendirilecektir.

Estetik anlamda çok kısa diş boyuna sahip bireylerde gingivektomi tek başına yeterli olmayabilir. Bu durumlarda hekiminiz dişinizin ön tarafındaki çok az bir kemik dokusunu da uzaklaştırmak isteyebilir. Endişe edilecek veya korkulması gereken bir prosedür değildir. Çok kısa sürede iyileşme sağlanır.

Diş etlerinin şekillendirildikten sonra diş etleriniz üzerine periodontal pat diye adlandırılan bir macun koyulur ve 5-7 gün süreyle orada kalması istenir.

Dişeti Şekillendirilmesinin Yararları / Zararları Nelerdir?

Genel olarak diş eti şekillendirilmesinin çok fazla bir riski yoktur. Ancak fazla miktarda diş eti kesilmesi veya kemik dokusu uzaklaştırılması gereken durumlarda iyileşme süresi biraz uzayabilir.

Operasyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

1. Operasyon sonrası 24 saat süresince sızıntı şeklinde kanama olabilir. Korkmayın ancak aspirin gibi kan sulandırıcı ve kanama artırıcı ilaçları kesinlikle kullanmayın.
2. Operasyon sonrasında çok sıcak-soğuk yiyeceklerden kaçının ve ağız içini temiz tutun.
3. Hekiminizin gerekli durumlarda reçete edeceği ilaçları mutlaka düzenli kullanın.
4. Dişetlerinizi hekiminizin göstereceği şekilde yumuşak diş fırçası ile düzenli olarak fırçalayın ve diş ipi / ara yüz fırçası kullanın.
5. Dişetleriniz 3-4 hafta içerisinde iyileşecek ancak nihai şeklini alması 2-3 ayı bulacaktır. Eski kron ve köprüleriniz var ise değiştirilmesi gerekecektir.

maurers reductol fx15 pepper time ankara dershane