Estetik Dolgular

Kompozit rezin materyalinden yapılan, özel bir ışık ile dişe yapıştırılarak estetik bir görünüm sağlayan diş rengindeki dolgulardır. Estetik dolgularda kullanılam materyal kompozittir. Estetik dolgular yapılırken, hazırlanmış kavitelere materyal tabaka tabaka yerleştirilir. Şekil verilebilme özelliğine sahiptirler. Mavi görünür ışıkla sertleşirler ve dişe kimyasal olarak bağlanırlar.

SORULARLA ESTETİK DİŞ DOLGUSU UYGULAMASI

Estetik diş dolguları hangi durumlarda uygulanır?

Dişler arasındaki boşuğun (diastema) kapatılmasında
Dişlerde oluşan kalıcı renk bozukluklarının giderilmesinde
, Çürümüş ön bölge dişlerinde
Herhangi bir sebeple travma görmüş ve kırılmış dişlerin onarılmasında
Diş boyunun herhangi bir sebeple kısaldığı durumlarda, diş boyunun uzatılması amacıyla,
kişiye özel gülüş tasarımı yapmak amacıyla diş formlarında değişiklik yapmak amacıyla

Estetik diş dolgusu uygulamasının aşamaları nelerdir?

Estetik dolgular minimum diş doku kaybı ile uygulanır. Diş yüzeyi öncelikle dolgu için hazır hale getirilir. Doğal dişin dolgu gelecek yüzeylerine dolgu maddesinin tutunmasını sağlayan bir malzeme sürülerek uygulanır.

Estetik diş dolgusu uygulamanın avantajları nelerdir?

Bu dolguların en büyük avantajları minimum diş doku hasarı ile uygulanmalarıdır. Ayrıca estetiktirler. Artık günümüzde yapıştırıcı ajanlar çok güçlü olduğu için dolgular dişlere iyice bağlanabilmektedir. Bu sayede diş dokuları desteklenir. Dişlerin kırılmaları ve sıcaklık geçişlerini engellenir. Estetik kompozit dolgular, yalnızca çürükleri restore etmek için değil, dişlerin rengini ve biçimini değiştirerek kozmetik amaçla da kullanılabilmektedirler.

Estetik dolguların uygulaması ne kadar sürer?

Uygulama süresi ortalama 15-45 dakika arasında sürmektedir.

Uygulamadan sonra dişlerin bakımını nasıl yapmalı?

Estetik dolguları dikkatli kullanmak gerekir. Dolgulu dişlerle çok sert ısırılmamalıdır. Tırnak yemek, kalem ısırmak vb. dişe fazla kuvvet gelmesine sebep olacak alışkanlıklar bırakılmalıdır. Bu dolguların uygulandığı dişlerin bakımı standart olarak doğal dişler ile aynıdır. Doğru fırçalama ve diş ipi kullanımı ile dolguların uygulandığı dişlerin temizliği sağlanır.

maurers reductol fx15 pepper time ankara dershane