Porselen Lamina (Yaprak Porselen)

Yapay tırnak kalınlığında olan, istenilen şeffaflıkta veya renkte, dişin istenildiği boy ve formunda kişiye özel olarak hazırlanan porselen tabakasıdır. Daha çok ön grup dişlerde, dişin ön yüzeyindeki mine tabakasına yapıştırılması tekniğidir. Laminalarda (yaprak kaplama) temel prensip estetik sorunlu ön grup dişlerde, porselenden hazırlanan ince bir tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu dişlere yeni formlar vererek sorunların giderilmesidir. Daha çok porselen, zirkon veya e-max (cam seramik) lerden imal edilen bu kaplamalar ince, geçirgen veya yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut diş üzerine hassasiyetle hazırlanıp mükemmel bir uyumla yerleştirilirler. Dişin ön-dış yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir rezin simanla (yapıştırıcı bir ara madde) yapıştırılır. İşlem bittiğinde mükemmel bir kaynaşma beklenir.

SORULARLA PORSELEN LAMİNA UYGULAMASI

Porselen laminalar hangi durumlarda uygulanır?

Ön dişlerde aralık /diastema) kapatmada,
Kırık veya aşınmış diş restorasyonunda,
Koyu renkli dişlerde diş rengini açmak için beyazlatma yönteminin yeterli olmadığı durumlarda,
Özellikle diş etine yakın bölgelerde çürük ve çapraşıklık nedeni ile tüm dişlerin porselen kaplanması gereken durumlarda,
Yapısal formu ve şekli kötü olan dişlerde,
Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların kalıcı olarak düzeltilmesinde,
Hafif düzeyde çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedaviye alternatifi olarak) Mükemmele yakın estetik ve kozmetik bir alternatif olarak.

Porselen lamina uygulama aşamaları nelerdir?

Öncelikle diş ve diş eti işleme hazırlanır. Diş üzerindeki artıklar temizlenir, diş etlerindeki problemler çözülür. Diş eti iltihabı giderilir, kuron boyu uzatmak için gingivektomi yapılabilir. Lamina yapılacak dişlerde mine düzeyinde kalmak kaydıyla ufak düzeltmeler ve tutucu preparasyonlar yapılır. Sonrasında dişinizin tam bir kopyasını elde etmek için ölçü alınır. Porselen malzemeden dişinize yapıştırılacak olan tabaka hazırlanır. Son olarak da, adeziv sistemlerde (bonding) olduğu gibi, laminalar da mevcut dişin yüzeyine rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) yapıştırılır.

Uygulamanın avantajları nelerdir?

Sağlam ve renkleri değişmeyen malzemelerden üretilirler.
Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da mine düzeyinde çok az bir düzeltme ile sonucun daha mükemmel olması sağlanabilir.
Diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,7 mm ile sınırlı olduğundan, hiç bir dişin kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmaz.
Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin önceden bir kopyası elde edilerek üzerinde bir gülüş tasarımı yapılabilir.
“Mock up” adı verilen, dişlerinize hiç bir müdahalede bulunmadan önce dişlerinizde oluşturulacak değişiklik gösterilebilir.
Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeler minimuma iner.
Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle lamina rengi değiştirmez.
Materyal sert ve ince olduğundan oldukça kırılgandır. Ancak, diş mine dokusuna tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir.
Aşınmaz.

Porselen laminaların rengi zamanla değişir mi?

İleri teknoloji ürünü porselen, zirkonyum veya e-max ( cam seramik) lerden üretildikleri için lamina diş kaplamalar asla renk değiştirmez.

Porselen laminaların uygulaması ne kadar sürer?

İlk olarak 0,3-0,7 mm’lik aşındırma işlemi ile ölçü alma safhasına geçilir. Tedavinin laboratuvar aşaması sadece 3-7 gündür. Diş etlerine müdahale edilmediği durumlarda ortalama 7-10 gün sürer. Ancak gülüş tasarımında bu süre sonunda dudaklarınızın yeni görünümünüze uyum sağlaması 3-4 haftayı bulabilir.

Uygulamadan sonra dişlerin bakımını nasıl yapmalı?

İyi bir ağız bakımıyla ana dişlerinizle birlikte uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılabilirler. Çünkü diğer adehziv sistemlerden (bonding) daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı dirençlidirler. Çok sert gıdaları ısırmamaya, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklara dikkat etmek gerekir.

maurers reductol fx15 pepper time ankara dershane