Invisalign (Telsiz Ortodonti)

Invisalign (Telsiz Ortodonti) Ortodonti tedavisi nedir?

Kişiye özel tasarlanan şeffaf plaklar (aligner) sayesinde dişlerinizi düzeltmek amacıyla uygulanan telsiz ortodonti tedavisidir. 

Diş teli olmadan dişler nasıl hareket ediyor?

Dişlerin hareket edilmesi istenen yöne göre seri şeklinde invisalign plaklarının üretimine başlanır. Üretilen plaklar 0.05 mm’lik hareket kapasitesi yaratmaktadır. Plaklar 15 gün boyunca takılmaktadır.

Diş hareketine göre nasıl şeffaf plaklar üretiliyor?

CAD-CAM sistemi, işlemin uygulanma aşamasında destek teknoloji olarak göze çarpıyor. Doktorunuz ağzınızdan ölçü alarak, mevcut ölçüleri CAD-CAM sistemi denilen 3 boyutlu tarama yöntemi aracılığıyla bilgisayar ortamına aktaracaktır. Dişlerin sanal ortama aktarılmasından sonra bilgisayar simülasyonu aracılığıyla hareket ettirilmesi sağlanır. 0.05 mm lik harekete göre şeffaf plak üretimi gerçekleştirilir.

Herkes invisalign (Telsiz Ortodonti) tedavisi yaptırabilir mi?

Invisalign Ortodonti tedavisi; erişkinlerde, gençlerde, çocuklarda uygulanabilen ortodonti tedavi yöntemidir. Invisalign tedavisine uygunluğunuz doktorunuzun muayenesi sonucunda netlik kazanır.  Diş çekimi gerektiren ortodonti tedavisi sonucunda invisalign tedavisi gerçekleştirilememektedir.Teknoloji geliştikçe çekimli tedavilerde invisalign tedavisinin mümkün olacağı ön görülüyor.

Çocuğunuz kaç yaşına geldiğinde invisalign (Telsiz Ortodonti) tedavisi görebilir?

Süt dişlerini düşürmüş olan çocuğunuza Invisalign tedavisi gerçekleştirilebilir.

Invisalign (Telsiz Ortodonti) tedavisinin avantajı hakkında bilgi alabilir miyiz?

Tedavi dahilinde metal kullanılmamaktadır. Yumuşak plaklar kullanıldığı için diş ve diş etlerinizi rahatsız etmez.

Invisalign (Telsiz Ortodonti) Ortodonti tedavisinde ağrı yaşanır mı?

Dişlerin, ortodontistinizin belirlediği yöne doğru hareket edebilmesi nedeniyle belirli miktarda kuvvet uygulanması gerekmektedir. Şeffaf plakları ilk taktığınızda baskı hissetmeniz olasıdır. Kısa süreli durumdur.

Invisalign (Telsiz Ortodonti) tedavisinde kontroller ne kadar sıklıkta olacaktır?

Kontrolleriniz, ortodontistinizin de belirlediği dönemlere eş olarak tahmini ayda bir gerçekleşecektir.Ortodontistinize geldiğiniz kontrollerde size 2 adet yeni şeffaf plak teslim edilecektir. Tedavi aşamasındaşeffaf plaklar 15 günlük aralıklarla değiştirilir.

Invisialign (Telsiz Ortodonti) Şeffaf plaklar ne kadar süre ile takılmalıdır?

Size verilen şeffaf plakların günde ortalama 20 saat takmanız önerilmektedir. Yemek yerken çıkartabilirsiniz.

Bir şeyler içerken şeffaf plaklar çıkartılmalı mıdır?

Normal ısıda olan içecekleri tüketebilirsiniz. Çay, kahve tarzında sıcak içecekler tüketirken plakları çıkartmanız gereklidir. Invisalign plakları thermoplastik olduğundan sıcakta deformasyona uğraması olasıdır.

Invisalign (Telsiz Ortodonti) tedavisi konuşmayı etkiler mi?

Kısa süreli alışma dönemini geçirdikten sonra herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını belirtmekte yarar vardır.

Invisalign (Telsiz Ortodonti) şeffaf plaklarının bakımı hakkında bilgi alabilir miyiz?

Sabah, akşam invisalign plaklarınızı ılık suyun altında diş fırçası desteğiyle temizlemeniz önemli ayrıntıdır.

Sigara içmek invisialign (Telsiz Ortodonti) şeffaf plakların sararmasına neden olur mu?

Sigara tüketiminiz fazlaysa belli zaman sonrasında sigara içmeyen bir kişiye oranla şeffaf plaklarınızüzerinde sararma meydana gelecektir. Plaklarda 15 günde bir değişim olacağından bu sorun da ortadan kalkacaktır.

Normal diş teli mi, invisalign (telsiz ortodonti tedavisi) ile mi tedavi daha kısa sürer?

Ortodonti tedavi süresi hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Invisalign ortodonti tedavisindebilgisayar teknolojisi desteği olduğundan hareket istenmeyen bölgeye baskı uygulanmamaktadır. 

Invisalign (Telsiz Ortodonti) Ortodonti tedavisine hemen başlanabiliyor mu?

Invisalign Ortodonti tedavisine karar verildiğinde ölçüleriniz yurt dışına gönderilerek, ortodonti tedavi planlaması online sistemle oluşturuluyor. Invisalign şeffaf plakların üretilip gümrükten geçme süreci ise toplamda 1-1,5 ay civarında sürebilmektedir.

Invisalign (Telsiz Ortodonti) Ortodonti tedavisinden önce hazırlık yapılması gerekiyor mu?

Invisalign Ortodonti tedavisine başlamadan önce ağız içindeki tüm bakımların yapılmış olması önemli bir ayrıntıdır. Bütün çürüklerin ve diş taşlarının da ayrıca temizlenmiş olması gerekmektedir. Ölçünün alınması sonrasında ağızda herhangi bir işlem uygulanmaz. Köprü, implant gibi işlemler invisalign tedavisi bittikten sonra gerçekleştirilir.

Invisalign (Telsiz Ortodonti) aligner’larında plastik malzeme imalatında kullanılan Bisphenol-A var mı?

Invisalign aligner’ları, bebek biberonlarında ve pet şişelerin içeriğinde de kullanılmaktadır. Birçok sağlık sorununa yol açtığından dolayı Kanada, USA ve Avrupa Birliği tarafından kullanımı yasaklanan Bisphenol-A / fitalat (phthalates) maddelerini kesinlikle içermeyen yapıdadır.

Invisalign (Telsiz Ortodonti) Ortodonti tedavisi bittikten sonra herhangi işlem yapılıyor mu?

Invisalign Ortodonti tedavisi bittikten sonra dişlerinizin iç tarafına çok ince “retainer” adı verilen sabitleyici teller takılır. İnce takılan teller kesinlikle dışarıdan gözükmemektedir. Retainer teller, dişlerinizde herhangi bir oynama gerçekleşmemesi, geri dönme olmaması sebebiyle takılır.

maurers reductol fx15 pepper time ankara dershane