Batıkent Meydan AVM İçi, Zemin kat No:41 Yenimahalle/ANKARA

Dişlerdeki büyük madde kayıpları kron (kaplama) ile, ağızdaki diş eksiklikleri ise mevcut dişler üzerine veya implantlar üzerine uygulanan köprüler ile restore edilebilmektedir. Uzun yıllardır metal destekli porselenler yaygın olarak kullanılmaktadır. Teknolojinin ve yeni estetik materyallerin gelişmesiyle birlikte zirkonya restorasyonlar da güvenle kullanılmaya başlanmıştır. Zirkonyum metalinin bir çeşit bileşiği olan zirkonya, diş hekimliğinin başka alanlarında (örn. implant materyali olarak) ve diş hekimliği dışında da kullanım alanı bulmaktadır.

Zirkonya restorasyonlar;

  • Hem dayanıklıdır hem de ışık geçirgenliği doğal dişlere daha benzer olduğu için estetik bir materyaldir.
  • Ağız dokularına biyolojik olarak uyumlu olup herhangi bir zararı yoktur ve alerjiye yol açmaz.
  • Sıcak ve soğuğu iletmediğinden dişlerde hassasiyete neden olmaz.

Bu özellikleri sayesinde hem ön dişlerin hem de çiğneme kuvvetlerinin yoğunlaştığı arka dişlerin tedavisinde kullanımı uygundur. Bruksizm (diş sıkma) görülen hastalarda dahi  ön plana çıkmaktadır.

Metal destekli porselen restorasyonların mat görünmesi, gri metal yansıması oluşturmaları ve diş etinde renklenmelere neden olması gibi dezavantajları nedeniyle zirkonyalar günümüzde daha fazla tercih edilir olmuştur. Diş çapraşıklıklarının düzeltilmesi, dişlerdeki renk ve şekil farklılıklarının giderilmesi, diş boyutlarının estetik olarak düzenlenmesinde zirkonya restorasyonlara başvurulmaktadır. Dijital diş hekimliğinin (CAD/CAM sistemlerinin) gelişimi sayesinde bu restorasyonların ölçüsü ağız içi kameralar ile alınabilmekte, bilgisayar üzerinde üç boyutlu tasarım yapılabilmekte ve kısa sürede üretilebilmektedir. Tedavi sürecinde hasta konforunun artması sağlanmakta, kalite standardize edilebilmektedir. Ayrıca hastanın ihtiyaçlarına göre seçim yapılabilecek materyal çeşitliliği sağlamaktadır.

Sağlıklı ve doğal bir gülümseme için başarılı bir şekilde kullanılan zirkonya restorasyonlar, günden güne geliştirilmeye devam etmekte, dayanıklılıkları ve estetik özellikleri daha da artmaktadır. Günümüzde olduğu kadar gelecekte de diş hekimliğinin vazgeçilmez materyallerinden biri olmaya devam edecektir.

Son Güncelleme Tarihi : 30 Mayıs 2023

Sohbete Başla
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button