Batıkent Meydan AVM İçi, Zemin kat No:41 Yenimahalle/ANKARA

Zirkonyum (zirkon) beyaz renkli ve ışık geçirgenliği olan sert metaldir. Bu nedenle basınç ve kuvvetlere karşı dayanıklılığı çok yüksektir. Bir diğer olumlu özelliği biyolojik olarak doku dostu olmasıdır. Zirkonyum esaslı porselenler ön bölge dişlerinde estetik ve doğal görünüm sağlar. Arka bölge dişlerde ise kuvvete dayanıklılık özelliği nedeniyle günümüzde daha çok tercih edilmektedir. Alerjik olmadığı için bu tip reaksiyonların gelişebileceği hastalarda güvenle kullanılır. Zirkonyum diş kaplamalar, hasta ağzında çok daha doğal ve estetik görünüm yaratarak kişilerin özgüvenini ve yaşam kalitesini arttırmaktadır.

SORULARLA ZİRKONYUM KAPLAMA UYGULAMASI

Zirkonyum kaplama hangi dişlere yapılabilir?

Zirkonyum kaplamalar tüm dişlere uygulanabilir.

Zirkonyum kaplamanın yapım aşamaları nelerdir?

Destek alınacak diş, tüm sabit protezlerde olduğu gibi lokal anestezi ile bir miktar küçültülür ve bu küçültülen miktar kadar zirkonyum materyalinden diş formu verilerek kuron oluşturulur. Bunun için önce preparasyon yapılır ve diş etlerinin sağlıklı duruma gelmesi beklenir. Diş eti sağlıklı hale geldiğinde özel ölçü maddeleri ve ağza uygun kaşıklarla veya ağız içi tarayıcılarda hassas bir ölçü alınır. Sonraki aşamada ise diş renginde geçici bir kaplama yapılarak sıcak ve soğuk hassasiyetlerinin önüne geçilir. Alınan ölçüden dijital olarak model hazırlanır ve bilgisayar uygulamaları aracılığıyla kuronlar düzenlenir. Sonraki aşama ise hazır olan kuron taslaklarının zirkonyum oksit bloğa aktarılmasıdır. Bu bloklardan dişi kazıyıcı cihaz verilen bilgilere göre hatasız bir şekilde frezlerle aşındırarak dişleriniz alt yapısına son şeklini verir. Sonrasında fırınlanarak oluşturulan bu alt yapıların üzerine uygun renkte seramik porselen eklenir ve ağızda tatbik edilir. Bilgisayar ve yazılım destekli bu yüksek teknoloji ürünü olan zirkonyum sayesinde, neredeyse el değmeden sağlam ve estetik kaplamalar başarıyla yapılabilmektedir.

Zirkonyum kaplamanın herhangi bir alerji riski var mıdır?

Zirkonyumun biyolojik uyumu çok iyidir. Bu nedenle alerjik reaksiyon gelişmez. Bireylerin bazı metallere karşı alerjisi vardır. Bu kişiler diş kaplaması yaptırmak istediği zaman zirkonyum kaplama önerilmelidir. Aksi halde diş etlerinde iltihap, diş eti çekilmesi, diş etlerinde morarma ve kanama, diş eti ödemi ve şişliği, hiperemi (kızarıklık) gibi birçok diş ve diş eti rahatsızlığı ile karşı karşıya kalabilir.

Uygulamanın avantajları nelerdir?

Soğuğa ve sıcağa karşı hassasiyeti engellemesi
Alerjiye neden olmaması
Işık geçirgenliği ve bu nedenle protezin renginin mat veya donuk olmaması
Diş eti uyumunun çok iyi olması
Hijyeniktir (mikroorganizmaların yüzey tutuculuğu azdır)
Vücut ve ağız dokularıyla tam uyumludur

Zirkonyum kaplamalarda sıcak – soğuk hassasiyeti gelişir mi?

Metal destekli kaplamalara göre zirkonyum kaplama, iletkenlik özelliği daha düşük olduğu için ısıyı daha az iletir. Bu materyaller yeme içme sırasında dişte hassasiyete neden olmadıkları için hastalar sıcak ve soğuktan daha az etkilenirler.

Zirkonyum kaplamalar koyu renkli dişlerde de uygulanabilir mi?

Her renkte dişe bu kaplamalar uygulanabilir. Rengi çok koyu olan bir diş, zirkonyum kaplama ile istenilen renge dönüştürülebilir. Dişin asıl rengi zirkonyum kaplamanın rengini etkilemez.

Zirkonyum kaplamaların rengi zamanla değişir mi?

Uzun yıllar sonra bile zirkonyum diş kaplamasının rengi değişmez.

Son Güncelleme Tarihi : 18 Nisan 2023

Online Randevu Formu

Sohbete Başla
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button