Gülüş Tasarımı Batıkent

Gülüş Tasarımı Batıkent | KızılayGülümsemeyi engelleyen en önemli faktörün diş sağlığı olduğunu söyleyebiliriz. Gülümserken surat asmaktan daha az kasımızı kullanırız ancak diş sağlığı iyi olmadığı için pek çok insan keyifle gülememektedir. Her gün aynaya baktığınızda kendinize ‘Keşke dişlerim biraz daha beyaz, biraz daha düzgün olsaydı’ gibi şeyler söylüyorsanız; gülüş tasarımı için ihtiyacınızın farkına varmışsızın demektir. İlk yapılacak iş diş hekiminizle birlikte bir gülüş tasarımı yapmaktır. Bunun için birkaç işlemin birlikte, planlı ve doğru yapılması gerekir. Öncelikle genel ve ayrıntılı bir muayene ve ardından doğru bir gülüş tasarımı için tedavi planlama yapılmalıdır. Gülüş tasarımını belirleyen başlıca parametreler; yüz hatları, cinsiyet, yaş, gülüş simetrisi, dişlerin sıralanışı ve renkleri, çenelerin bir birleriyle ilişkisi, çene ucu, burun, dudaklar ile diş etleri estetik gülüş ifadesini belirleyen faktörlerdir.

Gülüş tasarımında kullanılan teknikler nelerdir?

Gülüş tasarımı, kişinin gülümseme sırasında meydana gelen dudak hareketi ile diş ve diş etinin uyumunu planlamaktır. Sorunun kaynağı eğer dişlerse; boyutunu arttırıp azaltacak, dizilimlerini ve kurvatürlerini düzenleyecek şekilde lamina (yaprak porselen), zirkon kaplamalar, empress (full porselen), e-max (cam porselen), yapılabilir. Dişlerin rengi ve tonuna dönük beyazlatma işlemi yapılabilir. Sorun , diş eti kaynaklıysa diş eti operasyonları, vestibuloplastiler, dudak dolguları, botoks uygulaması gibi dudağı şekillendirici uygulamalar yapılabilmektedir.

Gülüş tasarımını yaptırmanın avantajları nelerdir?

Gülüş tasarımının sonrasında; kişinin gülümsemesiyle birlikte dudakları ve dişleri doğru şekilde hareket eder. Diş etleri normal görünüm miktarına kavuşur. Dişlerin renkleri açılır ve kişiyi genç gösterir. Dişlerdeki çatlak ve kırıkları düzeltilir, dişlerin kapanışı düzeltilerek çeneler arası ilişki iyileştirilir. Kasların aşırı fonksiyonları düzeltilerek normal haline dönmesi sağlanır. Gerekirse burun, çene ameliyatları veya çene ucu düzeltimi de yapılarak yüz oranları normalleştirilir.

Gülüş tasarımı tedavi süreci nasıl ilerler?

İşlem akışı hastanın öncelikleri dikkate alınarak yapılmaktadır. Bu nedenle uzun bir döneme yayılabileceği gibi, daha kısa sürede de tamamlanabilmektedir. İşlemler kişinin ağız yapısı ve diş sağlığı muayenesi ve bu bölgelerdeki problemler hakkında bilgilendirilmesiyle başlar. Kişinin ağız ve diş sağlığıyla ilgili bildiği ya da farkında olmadığı noktalar hakkında da bilgilendirilme yapılır. Diş dizilimi, kapanış sorunları ya da diş eti problemlerinin incelenir. İnceleme sonucunda yapılacak işlem sıralamasına karar verilir. Hangi tedavilerin uygulanacağı hastalarımız ile birlikte belirlenir.

Gülüş tasarımı kriterleri nelerdir?

Diş eti sağlığı
Diş eti seviyelerinde denge
Diş formu
Diş yüzey yapısı
Renk
Kesici kenar kurvatürü
Dişler arası kontak seviyesi
Alt dudak çizgisi
Diş boyutları

maurers reductol fx15 pepper time ankara dershane